Produkcja pod kontrolą

Technologia ,

Kolejne etapy danej produkcji powinny przebiegać w firmie bez zastrzeżeń.
Wyprodukowane produkty powinny spełniać wszystkie normy jakościowe i być konkretnymi produktami dobrej jakości a nie wadliwej. Przy dużej produkcji trudno jest objąć kontrolą wszystko, zawsze może coś pójść nie tak i zawsze z linii produkcyjnej może wyjechać partia złych towarów.

Usprawnienie kontroli za pomocą specjalnego systemu

Andon to inaczej w języku japońskim sygnalizator i to właśnie w japońskiej firmie Toyoty po raz pierwszy wdrożono system Andon.System jest przeznaczony do usprawnienia danej produkcji w dużej firmie produkcyjnej. Pracownicy, w przypadku gdy zauważą jakąkolwiek usterkę w trakcie pracy maszyn na linii produkcyjnej wciskają przycisk “Andon”. Automatycznie powoduje to, że na wielkiej tablicy, przy pomocy specjalnych aplikacji pojawiają się sygnały świetlne, dźwiękowe informujące o awarii. Linia produkcyjna jest od razu zatrzymana, przez co proces produkcji wadliwych towarów od razu wstrzymany.

W jakim celu wdraża się Andon?

System Andon ma na celu natychmiastowe zaprzestanie popełniania błędów w trakcie produkcji. Ponadto dzięki systemowi Andon można:
– mieć na monitorach przedstawiony cały cykl danej produkcji,
– udostępnia się oprogramowanie obsługiwane przez kierowników, w celu ustawienia czasu zmian, taktów czy konfigurowania linii,
– prowadzi się archiwizację danych dotyczących przerw, przestoi czy jakichkolwiek zakłóceń na linii produkcyjnej.

Specjalna aplikacja

System andon obsługiwany jest przez specjalną aplikację, którą bez problemu można uruchomić na każdym komputerze PC z systemem Windows. Dzięki temu w każdej chwili nadzorowana jest zarówno aktualna sytuacja na linii produkcyjnej jak i archiwizowany stan produkcji. Aplikacja daje możliwość wygenerowania raportów z każdego okresu pracy produkcji. Przy jej pomocy można też konfigurować poszczególne stanowiska pracy.Posiadając wszystkie dane dotyczące zakłóceń pracy można stwierdzić, które maszyny pracują lepiej, które gorzej, co poprawić by proces produkcji był lepszy oraz na jakim stanowisku najczęściej popełniane są błędy.Wszystkie stanowiska obsługiwane przez system są więc dokładnie monitorowane, ich praca jest archiwizowana, a następnie raportowana.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo