Okna panoramiczne, czy warto je instalować?

Remont , ,

Okna panoramiczne z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Możemy je podziwiać nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale i w domach jednorodzinnych czy zwykłych mieszkaniach. Polacy je pokochali, ponieważ dostarczają nam większą ilość światła słonecznego. A to jest towarem deficytowym w naszym klimacie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

O czym powinniśmy pamiętać, gdy decydujemy się na okna panoramiczne?

Choćby o tak prozaicznej rzeczy jak ich mycie. Niestety konserwacja tak dużej powierzchni może być znacznie utrudniona. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na instalacje okien panoramicznych na wyższym piętrze. W takim przypadku ich umycie wiąże się z zatrudnieniem specjalistycznej firmy, co w konsekwencji daje kolejne koszty.

Pamiętajmy też że okna panoramiczne są zdecydowanie droższe od swoich standardowych odpowiedników o przynajmniej 30%. Dlatego ich zakup powinien być starannie przemyślany.

Ciepło czy zimno?

Okna wielkoformatowe najlepiej sprawdzą się od strony południowej, dzięki temu do naszego mieszkania dotrze więcej światła. Jest to szczególnie ważne jesienią i zima kiedy dni są bardzo krótkie… Słońce sprawia, że pomieszczenie szybciej się nagrzewa, a my automatycznie oszczędzamy na ogrzewaniu. Ale co z latem. W ostatnich latach Polskę nawiedzają iście afrykańskie upały. W tak wysokich temperaturach przebywanie w salonie z oknami panoramicznymi może być prawdziwą udręką. Na szczęście bardzo łatwo możemy sobie poradzić z tym problemem. Po pierwsze możemy zainstalować markizę na zewnątrz, która zapewni nam dostateczną ilość cienia. Inna opcja to rolety zewnętrzne, które osłonią nas przed słońcem, ale i ciekawskimi sąsiadami.

Czy takie okna są bezpieczne?

Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie w swoim domu czy mieszkaniu. Wiele osób obawia się, że okna panoramiczne nie dadzą im tego komfortu. Największe obawy zazwyczaj budzi sytuacja, gdy tak duże okno ulegnie zniszczeniu. Duże odłamki szkła mógłby poważnie zranić domowników. Na szczęście w w tym przypadku nie musimy się o to martwić. Producenci okien pomyśli o naszym bezpieczeństwie. Okna panoramiczne produkuje się ze szkła hartowanego bądź klejonego, a zatem są one zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż zwykłe okna.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm