Jak wyposażyć magazyn?

Logistyka , ,

Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe jest duże. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na wybudowanie magazynu, inni wynajmują przestrzenie magazynowe. Obecnie nie brakuje parków magazynowych, korzysta z nich wiele małych, średnich, ale również bardzo dużych przedsiębiorstw. Jak wyposażyć magazyn, aby był funkcjonalny i praktyczny w zarządzaniu?

Podstawowe wyposażenie magazynowe

Wśród podstawowego wyposażenia magazynowego nie może zabraknąć oczywiście regałów. Wybór jest duży, regały należy dopasować do specyfiki towaru, jaki zamierzamy przechowywać. Pamiętajmy, że na takich rzeczach nie warto przesadnie oszczędzać, w kocu jest to inwestycja na lata. Oprócz tego nie powinno zabraknąć również takich rzeczy jak szafa magazynowa, na pewno przydarzą się również palety z tworzyw sztucznych, mniejsze pojemniki czy skrzynki. Jeżeli chodzi jakość pojemników plastikowych, to warto się upewnić, czy są wykonane z dobrej jakości materiałów posiadających stosowne atesty.

Oprócz palety z tworzywa sztucznego czy regałów, w magazynie niezbędne są również drabiny, wózki widłowe, paleciaki czy systemy ważące. Urządzając magazyn, trzeba wziąć pod uwagę odpowiednie szerokości ciągów komunikacyjnych, inaczej można napotkać problem podczas transportu towarów na wózku widłowym.

Odpowiednio dobrane regały pojemniki, plastikowe palety, z pewnością ułatwią przechowywanie, pozwolą zachować większy ład i porządek w magazynie. Najważniejsze jest to, aby przepływ produktów był płynny.

Odpowiedni system magazynowy

Nie można zapominać również o tak ważnych kwestiach, jak system do zarządzania magazynem. W tym wypadku nie ma zbyt dużej filozofii. Jeżeli firma jest mała lub średnia, to w zupełności wystarczy podstawowy system do zarządzania magazynem. Takie programy są niedrogie, choć niekiedy można napotkać na błędy. To, dlatego jeżeli prowadzimy większą firmę, to lepszym rozwiązaniem będzie system dedykowany, czyli dopasowany do profili działalności przedsiębiorstwa. Niestety w tym wypadku koszty są dużo wyższe i z tym trzeba się liczyć. Tak czy inaczej, system do zarządzania magazynem to jedna z najważniejszych rzeczy, więc warto poświęcić więcej czasu, aby podjąć dobrą decyzję.

Wyposażenie magazynu nie jest trudne, obecnie nie ma problemu z dostępnością regałów, pojemników, palet czy skrzynek, nie mniej jednak trzeba dokładnie przemyśleć każdą decyzję.