Przemysłowe wyświetlacze TFT LCD od a do z

Uncategorized , ,

Wyświetlacze TFT LCD od wielu lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ale tak naprawdę mało kto zdaje sobie sprawę z tego, czym one są i jak działają. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Wyświetlacze TFT LCD – co warto o nich wiedzieć?

Wyświetlacze TFT LCD (matryce aktywne) zbudowane są z pikseli, na które to składają się z kolei specjalne tranzystory cienkowarstwowe. Zaawansowana technologia TFT pozwala uzyskać nie tylko obrazy o bardzo wysokiej rozdzielczości, ale również satysfakcjonującą ostrość barw.

Warto wspomnieć również i o tym, że nowoczesne wyświetlacze TFT LCD mogą pochwalić się także zdecydowanie lepszymi parametrami obrazu niż te, które mogą zaproponować klasyczne wyświetlacze ciekłokrystaliczne. W dzisiejszych czasach producenci oferują głównie typowe wyświetlacze typu RGB, które podświetlane są diodami LED.

Jakie są zalety i wady matryc TFT?

Jak wspomniano powyżej matryce TFT pozwalają uzyskać wyższą rozdzielczość i co najważniejsze mogą pochwalić się także bardzo szybkim dostępem, który w wielu urządzeniach odgrywa bardzo ważną rolę. Wyświetlacze TFT LCD wyróżniają się także lepszą ostrością barw, dlatego też są tak często wybierane.

Pamiętać należy o tym, że technologia TFT jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, dlatego też matryce są o wiele droższe. W dzisiejszych czasach producenci korzystają z tej technologii jedynie do wyświetlaczy bardziej precyzyjnych i wysokiej jakości notebooków lub monitorów dla grafików.

Jeżeli chodzi o minusy, to oprócz wysokiej ceny największą wadą jest nieco mniejszy kąt widzenia. Matryce TFT nie sprawdzą się najlepiej w urządzeniach typowo mobilnych (smartfony, tablety).

Jakie jest zastosowanie matryc TFT?

Nowoczesne wyświetlacze TFT LCD, dzięki bardzo szybkiemu czasowi reakcji znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w rozwiązaniach typowo konsumenckich. Technologia TFT idealnie sprawdza się w tych urządzeniach, gdzie na pierwszym miejscu liczy się multimedialność.

W dzisiejszych czasach bardzo wielu producentów korzysta z matryc TFT LCD w swoim sprzęcie gospodarstwa domowego. Mowa tutaj między innymi o popularnych pralkach i lodówkach, które w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie można zapominać także o różnego typu sterownikach. W mieszkaniach coraz częściej można spotkać wbudowany w ścianę termostat albo nowoczesne smartwatche.

Oryginalne wyświetlacze TFT LCD mają wbudowane podświetlenie, dlatego też z ich dobrodziejstwa można skorzystać w tych pomieszczeniach, gdzie występuje słabe oświetlenie zewnętrze. Jedyną przeszkodą mogą okazać się bardzo mocne promienie słoneczne.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl