Wózki transportowe

Rodzaje wózków transportowych a kryteria podziału

Maszyny i sprzęt

Wózki transportowe są niezwykle różnorodne i przeznaczone do przewożenia wielu towarów. Zwykle transport wykonywany za pomocą wózka transportowego odbywa się na krótkich odległościach, a jego podstawową cechą jest zapewnienie komfortu użytkowania. Wózki przewozowe występują w kilku wariantach, jednak ich podział jest uzależniony od konkretnych kryteriów.

Wózki transportowe – klasyfikacja według miejsca na ładunek, ładowania oraz rozładowywania

Wózki przewozowe – jak już wspomniano we wstępie – występują w różnorodnych odsłonach, a ich podział określa je według ściśle wybranych kryteriów. Jest to istotne, ponieważ pozwala na dokonanie klasyfikacji wózków transportowych. Biorąc pod uwagę miejsce na ładunek, mogą to być wózki przewozowe platformowe oraz wózki transportowe, które zostały wyposażone w specjalne chwytaki ładunku.

W tym ostatnim przypadku będzie to wózek transportowy widłowy, wózek transportowy trzpieniowy, wózek transportowy szuflowy, wózek transportowy wysięgowy czy wózek transportowy zaciskowy. Z uwagi na sposób ładowania i rozładowywania przewożonych towarów wózki transportowe można podzielić na wózki przewozowe samoładowne oraz na wózki transportowe typu wywrotka (koleba).

Wózki przewozowe a rodzaj napędu i sposobu kierowania jako kryterium podziału

W zależności od typu napędu wózki transportowe mogą być ręczne i samobieżne. Wózek transportowy ręczny charakteryzuje się tym, że jest poruszany za pomocą siły mięśni i może to być wózek transportowy ciągnięty albo wózek transportowy pchany. W przypadku wózków transportowych samobieżnych można mówić o silnikowym wózku transportowym.

Z uwagi na sposób kierowania wózki przewozowe są prowadzone albo kierowane. Zasada ich działania jest bardzo prosta, ponieważ operator idzie przy prowadzonym wózku transportowym, natomiast kierowany wózek transportowy różni się przede wszystkim tym od poprzedniego, że operator siedzi na wózku transportowym.

Niezależnie od rodzaju wszystkie typy wózków przewozowych charakteryzują się wysokimi parametrami technicznymi, doskonałą jakością, troską o dopracowanie nawet najmniejszych elementów konstrukcyjnych oraz eleganckim wyglądem. To dzięki tym właściwościom o każdym wózku transportowym można powiedzieć, że jest urządzeniem najnowszej generacji, którego produkcja została oparta na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. Warto jednocześnie zaznaczyć, że przedstawiona prezentacja nie wyczerpuje tematu podziału wózków przewozowych, ponieważ są jeszcze inne rodzaje wózka transportowego.

Więcej o wózkach transportowych na https://www.schoellerallibert.com/pl/products/dollies/