E papier – nie tylko czytniki książek!

Maszyny i sprzęt

Czytniki książek już na stałe zagościły w naszej przestrzeni publicznej. O ile jeszcze kilka lat temu była to nowość, do której wiele osób nie było przekonanych, tak dzisiaj stały się one niemalże codziennością. Rozwój e papieru sprawił jednak, że tego typu technologię możemy znaleźć również na gruncie innych rozwiązań, szczególnie przemysłowych. Co warto wiedzieć o e papierze?

Wbrew pozorom e papier to efekt długoletnich prac opierających się na porządkowaniu cząsteczek w polu elektrycznym. Sama zasada działania e papieru jest wyjątkowo prosta – przy pomocy odpowiedniego sterowania polem elektrycznym wpływa się na ruch cząsteczek i ich rozdzielenie na jednolite frakcje. Przez takie sterowanie można ułożyć cząsteczki nie tylko w kolorami, ale również w odpowiednie wzory, a tym samym wyświetlić tekst czy konkretne obrazy.

Zużycie energii – największa zaleta

Jaka jest jednak największa zaleta technologii EPD, a to e papieru w stosunku do tradycyjnych wyświetlaczy? Co prawda nie możemy liczyć tutaj na szybkie i bardzo płynne zmienianie wyświetlanych obrazów czy też na najwyższej jakości odwzorowanie barw i wzorów w rozdzielczości Full HD, to największą zaletą technologii e papieru jest niezwykle małe zużycie energii. W przypadku e papieru energia zużywana jest wyłącznie w momencie wymuszenia ruchu cząsteczek, a tym samym zmiany wyświetlanego obrazu – nie zaś podczas jego późniejszego pozostania „widocznym”.

Gdzie znajduje zastosowanie?

Wbrew pozorom nie trudno wyobrazić sobie zastosowanie e papieru w przemyśle. Jednym z miejsc, gdzie ma on szansę zaistnieć na szeroką skalę są wszelkiego rodzaju markety i metki cenowe na półkach. Jeżeli połączymy metki bazujące na e papierze z centralnym komputerem, to z jednego miejsca będziemy mogli sterować cenami w całym sklepie – np. wdrażać promocje i obniżki cenowe.

Gdzie w przemyśle?

E papier w przemyśle zdobywa popularność w formie wyświetlaczy dwukolorowych. Są one nie tylko tańsze w produkcji i wprowadzeniu do użytku, ale również gwarantują większą niezawodność podczas dłuższego użytkowania. E papier coraz częściej wykorzystywany jest jako podstawowy wyświetlacz na maszynach i urządzeniach, którymi tak naprawdę sterowanie odbywa się z innego miejsca – pełni rolę jedynie awaryjnego wyświetlacza. Jednocześnie ze względu na niskie zużycie energii, e papier wykorzystywany jest na urządzeniach mobilnych – np. interaktywne tablice informacyjne.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl