Jak dobrać oświetlenie w salonie?

Wykończenie wnętrz ,

O oświetleniu do domu warto pomyśleć już na etapie projektowania, dzięki temu będzie można rozmieścić gniazda i przewody tam gdzie trzeba. Szczególnie trudnym do urządzania jest salon, ponieważ jest to pomieszczenie wielofunkcyjne. Jak zaplanować oświetlenie w salonie i na co zwrócić uwagę podczas zakupów lamp?

Oświetlenie ogólne – lampy sufitowe plafony

Najważniejsze jest oczywiście oświetlenie ogólne, czyli sufitowe, które musi być w stanie oświetlić całe pomieszczenie. Salon to przeważnie jeden z większych pokoi w domu, jeżeli przestrzeń jest naprawdę duża, warto zdecydować się na dwa żyrandole umieszczone symetrycznie. Gdy chcemy, aby wnętrze było klimatyczne, dobrze sprawdzi się plafon do salonu. Lampy sufitowe plafony dają delikatne, ciepłe światło, które doskonale sprawdza się w miejscach, które mają sprzyjać relaksowi, wypoczynkowi. Jest to bardzo nowoczesny i wygodny sposób oświetlenia, plafoniera będzie dobrym rozwiązaniem do niskich salonów oraz przedpokojów. Dużą zaletą takiej lampy jest to, że jest umieszczona bardzo blisko sufitu, dzięki temu uzyskują szeroki kąt rozproszenia i są w stanie dokładnie oświetlić nawet bardzo duże wnętrza. Czemu równomierne oświetlenie jest tak ważne? Dobrze oświetlona przestrzeń przypomina światło dzienne, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Oświetlenie musi pasować do aranżacji wnętrza?

Z pewnością niejednokrotnie słyszeliście zasadę, która mówi o tym, że oświetlenie sufitowe musi współgrać z aranżacją pomieszczenia. Chociaż najwięcej osób wybiera właśnie takie rozwiązanie i dopasowuje plafon do salonu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zakup żyrandola zupełnie w innym stylu. Oczywiście nie chodzi o to, aby plafoniera w ogóle nie pasowała do pomieszczenia, nie mniej jednak można zastosować zasadę kontrastu i wybrać lampę, która pozornie nie będzie pasować. W tym wypadku oświetlenie pełni rolę dekoracyjną i jest jednym z ważniejszych dodatków we wnętrzu. Obecnie bardzo wiele osób decyduje się na przykład na lampy wiszące z kryształkami, które dobrze przełamują koncepcję na przykład we wnętrzach minimalistycznych.

Wybór oświetlenia do domu nie jest taki łatwy, jak może początkowo się wydawać. Takie decyzje jak rozmieszczenie oświetlenia, trzeba podejmować w dużym wyprzedzeniem, najlepiej jeszcze w czasie wykańczania, czy projektowania domu.