Optymalizacja miejsc w magazynie

Uncategorized , ,

O tym, że magazyn nie jest z gumy i jego ścian nie da się rozdmuchać bardzo dobrze wiedzą właściciele wielkopowierzchniowych obiektów, dzierżawcy oraz coraz częściej klienci, których zdumienie budzi stwierdzenie typu „umawialiśmy się na 250 palet, o dodatkowych 10 nie ma mowy. Dziesięć dodatkowych palet i taki problem?

Jak więc zoptymalizować miejsce w magazynie, aby wyjść naprzeciw potrzebom klienta?

Przede wszystkim należy zapoznać się ze specyfiką składowanego towaru – co to za towar (neutralny, czy wymagający specjalnych pozwoleń), jakie ma wymagania przechowywania (temperatura, wilgotność), jak jest zapakowany (worki, kartony, skrzynie), jaka jest jednostka przechowywania (paleta standardowa, niestandardowa, inna). W przypadku palety kluczowa jest informacja – czy towar można sztaplować (układać jeden na drugi). To w znacznym stopniu pozwala zaoszczędzić miejsce w magazynie, a także zmniejszyć koszty składowania. Innym bardzo korzystnym rozwiązaniem, coraz częściej stosowanym, jest składowanie w skrzyniach magazynowych.

Skrzynie magazynowe

Skrzynie magazynowe to otwarte pojemniki wykonane w bardzo wytrzymałego plastiku. Choć skrzynki do magazynów są lekkie i mogą sprawiać wrażenie niestabilnych (zwłaszcza te o ażurowej konstrukcji), są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, szkodliwe wpływy czynników atmosferycznych oraz chemicznych tj. kwasów, zasad, olejów. Skrzynka magazynowa może mieć różny kolor, konstrukcję, pojemność, i kształt. Dwie ostatnie cechy gwarantują możliwość układania skrzynek jednej na drugą. Do uniwersalnego stosowania skrzynki magazynowej przyczyniły się także jej inne cechy:
– możliwość zastosowania w chłodniach (odporność na temperatury -40 do +80 stopni Celsjusza)
– możliwość zastosowania do „spożywki”, skrzynie mogą mieć kontakt z żywnością, posiadają odpowiednie atesty, ażurowa konstrukcja sprzyja przechowywaniu mrożonek, owoców i warzyw,
– skrzynka magazynowa jest świetnym organizerem dla drobnych artykułów, zapewnia łatwy dostęp
– kompatybilność z paletami i wózkami widłowymi wpływa bardzo dobrą organizację łańcucha logistycznego. Branża logistyczna wciąż wychodzi naprzeciw potrzebom klientów poszukuje nowych rozwiązań. Skrzynki do magazynów są jednym z bardzo udanych rozwiązań.