Nieruchomości komercyjne – jak dobrze zainwestować?

Uncategorized

Mając do rozdysponowania większą kwotę pieniędzy, można rozważyć inwestycję w nieruchomości pod wynajem. Wyboru dokonujemy między mieszkaniami a nieruchomościami komercyjnymi. Mieszkania pod wynajem są tańsze niż działki komercyjne, ale też przychody z ich najmu są relatywnie niższe. Większe środki warto więc zainwestować w nieruchomości komercyjne.

Od czego zacząć?

Najpierw warto określić, jaka dokładnie nieruchomość nas interesuje. Działki mogą bowiem być pozbawione jakiejkolwiek zabudowy, z budynkami gotowymi do wynajęcia lub z takimi, które wymagają remontu. Nieruchomości gotowe pod wynajem mają wiele zalet, jednakże ich cena jest znacząco wyższa niż np. tych z przeznaczeniem do remontu. Zatem, o ile mamy możliwość wykonania remontu przy stosunkowo niewielkich kosztach, o tyle lepiej jest wybrać działkę komercyjną z budynkami do remontu.

Istotna jest też lokalizacja nieruchomości. Warto wybrać taką położoną w pobliżu naszego miejsca zamieszkania lub zatrudnienia, aby możliwe było bezproblemowe doglądanie nieruchomości od czasu do czasu. W kontekście lokalizacji ważne jest też, czy nasza działka leży w miejscu łatwo dostępnym zarówno dla najemców, jak i ich klientów – położenie wpływa na wysokość pobieranych przez nas opłat, a także na zainteresowanie nieruchomością ze strony potencjalnych najemców.

Sprawdzenie warunków zabudowy

Kiedy już upatrzyliśmy sobie określoną działkę lub działki komercyjne, powinniśmy sprawdzić, jak przedstawia się ich sytuacja w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Takie informacje możemy uzyskać w Urzędzie Miasta lub Gminy. Są one o tyle istotne, że w niektórych przypadkach działka idealna pod działalność komercyjną może okazać się niemożliwa do zabudowania budynkami innymi niż mieszkalne. Dlatego też bardzo ważne jest, aby sprawdzić warunki zabudowy dla danej działki jeszcze przed jej zakupem.

Poza tym warto przyjrzeć się również temu, czy w przypadku danej działki nie mamy do czynienia z prawem pierwokupu. Jeśli tak, to ewentualna sprzedaż działki osobie trzeciej może nie dojść do skutku ze względu na chęć jej zakupu przez tego, kto ma prawo pierwokupu. Może się też zdarzyć tak, iż w ramach danej działki ustanowiono służebność drogi koniecznej i właściciel działki położonej obok ma prawo korzystać w celu dojazdu z części naszej nieruchomości, co ogranicza nam powierzchnię, którą możemy zagospodarować.

Zakup działki w rozsądnej cenie

Nieruchomość można kupić po prostu od jej poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji zapłacimy za nią prawdopodobnie cenę rynkową. Choć oczywiście możemy się targować. Działki z budynkami do remontu będą natomiast nieco tańsze, co może pozwolić na zaoszczędzenie części pieniędzy.

Dobrym wyjściem może być też kupienie działki na licytacji, gdzie cena wywoławcza będzie znacząco niższa od rynkowej. Warto zatem szukać tego typu okazji, gdyż często można w ten sposób nabyć atrakcyjne nieruchomości właściwie za bezcen.

Inwestycja w nieruchomości komercyjne może okazać się niezwykle zyskowna. Wystarczy z uwagą przyjrzeć się działkom komercyjnym, które chcemy nabyć, by uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek w przyszłości. Potem wystarczy już tylko znaleźć najemców i czerpać zasłużone dochody.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki komercyjne