Jakie wybrać frezy do drzwi drewnianych?

Uncategorized ,

Drewno jest naturalnym materiałem, które jest niesłychanie proste w obróbce. Za pomocą specjalnych frezów można wykonać oryginalne i niepowtarzalne drzwi, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie frezy wybrać do frezarki, aby móc wykonać solidne drzwi.

Trzpieniowe frezy do drzwi

Do drewnianych drzwi doskonale nadają się przede wszystkim frezy trzpieniowe z ostrzami prostymi. Frezy te są bardzo tanie, dlatego też wiele osób decyduje się na ich zakup. Sporą zaletą frezów trzpieniowych z ostrzami prostymi jest również to, że można je w łatwy sposób ostrzyć.

Bardzo wielu producentów ma w swojej ofercie również ostrza czołowe, dzięki którym można nie tylko frezować drewno, ale również wiercić i wycinać różnorodne elementy. Najtańsze są frezy do drzwi wykonane ze stali. Przy bardzo skomplikowanych drzwiach warto jednak postawić na frezy z węglików, które mogą pochwalić się zdecydowanie większą żywotnością.

Frezy z ostrzami spiralnymi

Nieco droższym rozwiązaniem są frezy do drzwi z ostrzami spiralnymi. Osoby, które chcą skorzystać z tego typu frezów muszą posiadać specjalne urządzenia, które niestety są dość drogie i trudno dostępne. Sporym plusem ostrzy tego typu jest duża żywotność.

Największą zaletą ostrzy spiralnych jest także to, że podczas wchodzenia w drewno napotykają one zdecydowanie mniejszy opór, dlatego też skrawanie jest bardzo proste i szybkie. Warto wspomnieć także i o tym, że ostrza spiralne możemy podzielić na dwa różne typy. Pierwszym z nich są ostrza typu pozytyw, gdzie wióry drewna są odprowadzane w stronę uchwytu, a drugie to ostrza typu negatyw, gdzie wióry odprowadzane są z kolei w przeciwną stronę.

Frezy trzpieniowe profilowe

Osoby, które chcą wykonać ozdobne elementy na drzwiach powinny postawić na frezy trzpieniowe profilowe. Godne uwagi są frezy wykonane w całości z drobnoziarnistych węglików, które są bardzo wytrzymałe. Na półach sklepowych można znaleźć frezy o średnicy od 3 mm do 30 mm.

Jeżeli chodzi o profile to mogą one przyjmować nie tylko formę kulistą, ale również prostą lub z promieniem. Pamiętać należy o tym, że frezy profilowe stosuje się w tzw. frezowaniu z jednym przejściem narzędzia.

Frezy do produkcji drzwi posiada w swojej ofercie firma Frezwid