Zalety robotów spawalniczych

Maszyny i sprzęt ,

Nie da się ukryć, że roboty, jako elementy optymalizacyjne dla każdego stanowiska spawalniczego w firmie produkcyjnej, posiadają wiele zalet, które usprawniają pracę w zakładzie. Gdyby tak nie było – producenci nie decydowaliby się na wykorzystywanie ich gdyż zrobotyzowane stanowiska spawalnicze wymagają jednak dość poważnych inwestycji.

SZYBKOŚĆ DZIAŁANIA

Zasadniczą oraz podstawową zaletą, którą można wymienić podczas rozmowy na temat bonifikat wynikających ze zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego jest szybkość działania.

Dzięki temu, że są zaprogramowanymi maszynami mogą pracować szybciej niż ludzie i dłużej niż ludzie. Dzięki temu możliwe jest wyprodukowanie znacznie większej ilości dóbr niż w zakładach, w których pracują sami ludzie bez pomocy robotów. Produktywność przy wykorzystaniu maszyn mocno wzrasta.

POWTARZALNOŚĆ

Drugą zaletą równie ważną, jak pierwsza jest fakt, że roboty wykonujące dla nas różne elementy spawalne, w odróżnieniu od ludzi, pracują ciągłym, w pełni zautomatyzowanym ruchem, który zapewnia mechaniczne oraz jednolite działanie.

Powtarzalność czynności oraz efektów pracy jest w kontekście produkcji masowej bardzo ważne, gdyż produkty z reguły muszą być bardzo do siebie zbliżone oraz powinny cechować się jak najmniejszymi błędami. Taki rodzaj produkcji bowiem charakteryzuje się identycznością wytwarzanych dóbr, której nie byłby w stanie zagwarantować żaden człowiek, nawet najlepszy specjalista w swoim fachu. Warto pamiętać również, że spawy, które stworzą roboty będą precyzyjne i dobre jakościowo, nie będzie sytuacji, w której spaw na jednym elemencie będzie mieścił się w normie, natomiast drugi będzie znacznie odstawał.

BEZPIECZEŃSTWO

Trzecią zaletą, którą można wymienić w kontekście mówienia o tym, jakie pozytywne cechy posiadają zrobotyzowane stanowiska spawalnicze jest bezpieczeństwo, które zapewniają roboty, wykonujące najcięższe i najbardziej niebezpieczne prace w zakładzie spawalniczym.

Roboty to maszyny, na które nie działają wysokie temperatury, szkodliwe pyły czy groźne dymy wydobywające się z materiałów używanych do spawania. Ludzie natomiast są bardzo wrażliwi na zabójcze oraz chorobotwórcze substancje. Dlatego zawód spawacza należy do najbardziej niebezpiecznych właśnie ze względu na to, z jakim substancjami ma się styczność podczas pracy. Kiedy zaczniemy wykorzystywać w produkcji masowej roboty spawalnicze, możemy mieć pewność, że zadbamy tym samym o zdrowie naszych pracowników, którzy będą jedynie kontrolować oraz sprawować pieczę nad poprawnie wykonywaną pracą przez robota.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec