Metoda sublimacji jako przodująca technologia nadruku

Maszyny i sprzęt

Metoda sublimacji- Zastosowanie zjawiska sublimacji w nadruku
Zjawisko sublimacji polega na przejściu ze stanu stałego w stan gazowy, pomijając fazę ciekłą. To powszechne zjawisko zostało wykorzystane z powodzeniem w branży drukarskiej i wciąż intensywnie się rozwija.Nadruk sublimacyjny uzyskuje się poprzez nadrukowanie atramentu na specjalnym papierze termotransferowym i przyłożenie do danego materiału, z zastosowaniem wysokiej temperatury, rzędu od 160 do 180°C. Atrament zaaplikowany na folii, przyłożony do powierzchni paruje, a na materiale zostaje pożądany wzór. Po ochłodzeniu atrament drukarski zastyga, ponownie przechodząc w fazę stałą, utrwalając się na tkaninie lub tworzywie.

Zalety druku sublimacyjnego

Jak już wcześniej wspomniano, druk sublimacyjny jest niezwykle trwały, a różnice temperatur nie mają wpływu na jego jakość, która zawsze jest tak samo dobra. Jest to proces chemiczny, dzięki temu nadruki na bluzach czy koszulkach są odporne na wielokrotne pranie i ścieranie.
Uzyskane wydruki są bardzo dokładne, a możliwości nieograniczone. Nadrukowane w ten sposób napisy na kubkach są odporne na działanie detergentów, a gadżety reklamowe, takie jak np.: długopisy długo będą służyć. Projekty można wykonać w pełnej gamie kolorystycznej. Metoda sublimacji pozwala na osiągnięcie w łatwy sposób wymarzonej grafiki, a nadruk sublimacyjny nie jest drogi ani czasochłonny.

Mity na temat druku sublimacyjnego
Po pierwsze, na wielu stronach internetowych oraz forach można spotkać się z informacjami, że druk sublimacyjnego nie można zastosować na białych materiałach. Owszem, kolor tła zawsze będzie miał wpływ na końcowy efekt, ponieważ barwniki drukarskie są półtransparentne. Klucz do sukcesu leży w tym, aby znaleźć odpowiedni projekt i dopasować do niego kolor tła – w tym przypadku barwę koszulki. Czarne tło nigdy też nie stanie się białe, tak dzieje się w przypadku lekkich barwników.
Zasada jest prosta: aby efekt końcowy zawsze był zadowalający, a projekt odzwierciedlał nasze oczekiwania, należy wybierać dużo ciemniejsze kolory atramentu w stosunku do koloru tła.
Drugim mitem na temat druku sublimacyjnego jest to, że można go wykonać tylko na 100% tkaninie poliestrowej.
Można drukować na innych materiałach niż poliester, pamiętając jednak, że im większa zawartość poliestru, tym bardziej wyraziste będą kolory. W poliester barwnik wnika najmocniej, ale mimo to stosuje się ową metodę na materiałach z domieszką.
Warto skorzystać z najnowszych technologii i móc cieszyć się unikatowym projektem.