Wielkimi krokami zbliża się zima i zdecydowanie należy wykonać pewne kroki. Przede wszystkim należy do niech zakup opału na zimę. Dlaczego już teraz? Otóż później ceny będą rosły, aż zimą osiągną niebotyczną wartość. Ponadto teraz mamy czas na decyzję, który skład opału jest dobry i ma korzystne ceny w stosunku do jakości.
Dobry skład opału – co to oznacza?
Jednak w zasadzie, co to znaczy, że dany skład koksu jest dobry? Otóż przede wszystkim to, że koks oraz przeróżne inne formy węgla, które stamtąd kupujemy charakteryzują się wysoką wydajnością – taką, jaką naturalnie powinny posiadać. Niestety nie każdy dostawca opału jest uczciwy, dlatego też należy zacząć poszukiwanie opału nieco wcześniej tak, aby być w miarę pewnym jakości kupowanego opału.
Uczciwy dostawca opału – jak znaleźć?
Jak jednak możemy znaleźć takiego uczciwego dostawcę opału? Przede wszystkim należy popytać znajomych i sąsiadów. Być może ktoś może kogoś polecić. To jeszcze jednak nie wszystko. Jeśli nikt znajomy nie zna dobrego składu opału, to warto poszukać odpowiednich informacji w internecie. Tam należy szczególnie uważnie przypatrzeć się komentarzom i opiniom na temat danego dostawcy koksu. Unikajmy osób, pod kierunkiem których padają zarzuty o nieuczciwość i niesolidność.
Jak sprawdzić węgiel samemu?
Kiedy już jakiś dostawca koksu zostanie przez nas wytypowany, to warto przejechać się do danego składu opału. Oczywiście, że nikt z nas nie potrafi profesjonalnie ocenić jakości węgla, jednak pewne ogólne cechy możemy ocenić. A zatem przede wszystkim należy sprawdzić warunki, w jakich przechowywany jest węgiel. Jeśli wszystko jest tam podmokłe, to wyjdźmy jak najszybciej. Podmokły węgiel krótko i kiepsko się pali, a na dodatek drogo kosztuje, bo jest znacznie cięższy. Warto jeszcze popatrzeć dokładniej na bryły węgla – jeśli gołym okiem zobaczymy bryły kamieni, to lepiej wybrać coś innego.
Pytaj i testuj!
Nie bójmy także pytać się dostawców opału. Przede wszystkim – skąd węgiel pochodzi i czy mają jakieś certyfikaty, którymi można by to poświadczyć. Węgiel czasem pochodzi z Kazachstanu, Rosji czy Czech i niestety charakteryzuje się gorszymi parametrami. Dostawca koksu, z którym rozmawiamy powinien móc pokazać stosowny certyfikat, poświadczający skąd jest dany koks. Jeśli wówczas zaczyna mówić, że nie ma w tej chwili, ale węgiel na pewno pochodzi z Polski, to lepiej jednak wybrać się do innego składu koksu.
Dobrym sposobem jest także wstępne przetestowanie koksu np od http://www.alpari.com.pl/hurt przed zimą. Kupmy worek koksu z każdego miejsca i sprawdźmy, jaki węgiel najlepiej się będzie spalał u nas.