Inwestycja w nowoczesny budynek ekologiczny oraz energooszczędny jest bardzo opłacalna. Można ją zrealizować według różnych koncepcji, które to w perspektywie długofalowej przyniosą znaczne korzyści finansowe. Nowoczesnym podejściem w budownictwie jest stosowanie technologii pasywnej, w której to najważniejszą rolę odgrywają okna pasywne.
Co to są okna pasywne?
Wybór okien na rynku budowlanym jest bardzo dużo. W zawiązku z tym każdy, nawet najbardziej wymagający klient może znaleźć idealne okna doskonale wkomponowujące się w elewację całego budynku. Wśród wielu ogromną popularnością cieszą się okna energooszczędne oraz w pełni ekonomiczne.
Aby mogły one być zastosowane w budynku pasywnym muszą posiadać odpowiednie parametry. Ich całkowita izolacyjność cieplna nie może przekraczać 0,8 W/m2K. Warto wiedzieć o tym, że im ten współczynnik jest mniejszy, wówczas okno jest lepsze.
W celu wyboru dobrego produktu pasywnego potrzebna jest również wiedza na temat współczynników przenikalności termicznej szyby – określana jako Ug oraz mostka termicznego w punkcie styku szyby z ramą. Niezwykle istotne jest, aby izolacyjność cieplna ramy nie może być niższa niż Uf < 0,8 W/m2K.
Okno pasywne – a ciepło w domu
Istotną funkcją dobrych jakościowo okien pasywnych jest niedopuszczanie do wydostawania się ciepła z domu. Powszechnie dostępne tradycyjne okna nie stanowią skutecznej bariery dla chłodu i w związku z tym wymagają częstego ogrzewania obiektu, co w znaczny sposób przekłada się na większe wydatki, a co więcej przynosi znaczną szkodę środowisku naturalnemu.
Z kolei nowoczesne okna mają minimum trzy szyby, ale żeby uzyskać pewność w kwestii ich wysokiej termoizolacyjności, trzeba przed zakupem zapoznać się z wartością parametru Uw, którą to każdy producent podaje w katalogu. Zatem jeżeli wartość Uw jest niższa, niż 0,8 W/m²K, to wówczas mamy do czynienia z oknem pasywnym
.
W naszym kraju zabronione jest stosowanie okien o Uw yższym niż 1,6 W/m²K. Niemniej parametry najtańszych modeli bardzo często oscylują wokół tej wartości. W praktyce różnica w cieple jest bardzo odczuwalna zarówno dla samych domowników, jak i dla portfela.
Jak rozpoznać, że okno jest pasywne?
Podczas zakupu okna pasywnego warto zachować czujność oraz zapytać sprzedawcę o certyfikaty potwierdzające pasywność okna, którym to jesteśmy zainteresowani.
Warto wiedzieć o tym, że instytucji wystawiających zaświadczenia o parametrach okien jest kilka i nie ma istotnego znaczenia, czy będzie to polski Instytut Budownictwa Pasywnego, czy jego odpowiednik z Darmstadt.
Zakup okien pasywnych to doskonały wybór. Co prawda w praktyce trzeba za ten produkt sporo zapłacić, ale zakup ten z czasem zaczyna się zwracać w postaci niższych rachunków za ogrzewanie domu.
Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm