Postęp technologiczny umożliwia stałe zwiększanie efektywności pracy. Jednym z przykładów, gdzie technologia wywarła bezpośredni wpływ na efektywność działań m.in. mechaników lub hydraulików są kamery inspekcyjne. Określane również jako boroskopy umożliwiają inspekcje w różnego rodzaju profilach zamkniętych i miejscach trudno dostępnych.
Różne rodzaje boroskopów
W sprzedaży odnaleźć można różnego rodzaju boroskopy. To, na jaki rodzaj urządzenia powinniśmy się zdecydować będzie uzależnione m.in. od:
– naszych indywidualnych preferencji,
– przeznaczonego budżetu na zakup sprzętu,
– miejsca, w którym boroskop będzie używany.
Poszczególne kamery inspekcyjne można kategoryzować na kilka różnych sposobów, aczkolwiek najpopularniejszym rozwiązaniem jest dokonanie podziału boroskopów na dwa podstawowe rodzaje. Producenci oferują boroskopy, które umożliwiają inspekcję:
– przewodową,
– bezprzewodową.
Kamera inspekcyjna – przewodowa czy bezprzewodowa?
Najnowocześniejszym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem są boroskopy bezprzewodowe. W przypadku boroskopów bezprzewodowych wyświetlacz może być odłączony od pozostałej części urządzenia tj. od przewodu prowadzącego wraz z rękojeścią. Tego rodzaju rządzenia najczęściej łączą się poprzez sieć WiFi, a użytkownik ma możliwość zapisu obrazu w postaci zarówno nagrania, jak i zdjęć.
Z kolei w przypadku kamery inspekcyjnej przewodowej wyświetlacz jest nierozerwalnie złączony z kablem i rękojeścią. W tym przypadku swobodne manewrowanie zamontowaną kamerą może być nieco mniej komfortowe. W tego rodzaju urządzeniach możemy liczyć na nieco dłużą żywotność baterii (brak konieczności montowania sprzętu łączącego) oraz na niższą cenę, aniżeli w przypadku nowoczesnych rozwiązań bezprzewodowych.
Jakość obrazu
Jedną z najważniejszych cech każdej kamery inspekcyjnej jest jakość prezentowanego obrazu. Na to, jak zdjęcia oraz nagrania będą się prezentowały ma wpływ przede wszystkim:
– rozdzielczość rejestrowa boroskopu,
– rozmiar ekranu używanego wyświetlania nagrania.
W przypadku kamer najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się urządzenie obsługujące standard HD. Dodatkowo, jeżeli kamera inspekcyjna jest doposażona w diody LED, które umożliwią doświetlenie kadru uzyskamy wysoce zadowalający rezultat. Jeżeli wyświetlacz okaże się zbyt mały możemy dokonać odtworzenia nagrania na innym urządzeniu.
Kamery inspekcyjne dostępne są w ofercie Pascal s.c.