Co to jest klej termoprzewodzący?

Technologia

Kleje termoprzewodzące doskonale przewodzą ciepło. Świetnie nadają się do przymocowania radiatorów w tranzystorach lub mostkach, albo na kościach pamięci. Połączenia w ten sposób są bardzo trwałe, a także mają doskonałe parametry przewodzenia ciepła. Kleje te mogą być jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe, mocniejsze.

Jak stosować kleje termoprzewodzące?

Powierzchnia, na którą nakładany ma być klej, powinna zostać wcześniej oczyszczona i odtłuszczona. Można to zrobić za pomocą zwykłego acetonu, benzyny czy rozpuszczalnika. Elementy sklejane powinny pozostać w docisku przez około dwadzieścia pięć minut. Po tym czasie, aby można było w pełni i bezpiecznie korzystać ze sklejonego przedmiotu, należy odczekać około dwudziestu czterech godzin. Po tym czasie można swobodnie używać obiektu obrabianego klejem. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w tych przypadkach, kiedy trzeba użyć podłoży lub past żaroodpornych.

Po co używa się klejów termoprzewodzących?

Kleje termoprzewodzące używane są po to, aby powstała więź była silna i dobrej jakości. Zapobiega on też wszelkim deformacjom lub przegrzaniom z tych części, które muszą być dogrzewane w czasie instalacji. Klejów termoprzewodzących używa się do instalacji diod LED, grzejników i innych urządzeń elektronicznych.

Zalety kleju termoprzewodzącego

Główna zaletą tej substancji przewodzącej ciepło jest to, że działa w szerokim zakresie temperatur i nie straszne mu jej wahania. Kleje te są również nietoksyczne i mogą być używane w pomieszczeniach mieszkalnych.Kleje te są również odporne na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych, takich jak promienie słoneczne, wilgotność. Są także wodoodporne. Maja wysoką lepkość, dlatego doskonale poradzą sobie ze sklejeniem ceramiki, metalu, drewna, papieru czy plastiku. Używając klejów nie należy również martwić się o rdzę na sklejanych elementach.Dodatkowym plusem jest fakt, że klej ten można dostać w większości sklepów budowlanych, czy tez specjalizujących się w chemii gospodarczej i nie jest on drogi. Klej termoprzewodzący można z powodzeniem zrobić również domowym sposobem.

Jak zrobić klej termoprzewodzący w warunkach domowych?

Do zrobienia kleju w warunkach domowych wystarczy gliceryna i cement oraz tlenek ołowiu. Składniki te wystarczy podgrzać i wymieszać.

Kleje termoprzewodzące dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.