Przetwarzanie plastiku, czyli jak powtórnie wykorzystać tworzywa sztuczne

Środowisko

Zapewne nikt nie spodziewał się, że plastik okaże się tak ekspansywny. Powszechnie zaczął być stosowany w drugiej połowie XX wieku, a obecnie okazuje się, że spożywamy już wodę i ryby, które zawierają w sobie cząsteczki plastiku. Niestety jest to materiał, który rozkłada się nawet ponad tysiąc lat. Co my możemy z tym zrobić?

„Cudowne” właściwości tworzyw sztucznych

Zastosowanie plastiku jest bardzo różnorodne. Odznacza się on takimi cechami jak łatwość formowania, odporność na różnorodne czynniki, np. korozję, a także wyjątkową trwałość. Ta ostania cecha jest jednak również jego wadą, ponieważ świat został dosłownie zasypany ogromną ilością plastiku, z którym nie wiadomo, jak sobie poradzić. Powstają z niego ogromne wyspy na oceanach, a cząsteczki plastiku obecne są nawet w żywności.

Całe jednak szczęście, że możliwe jest również przetwarzanie plastiku. Aby jednak go skutecznie i efektownie przetworzyć, niezbędna jest właściwa segregacja. Tylko wtedy powstają całkowicie czyste frakcje, które można poddać recyklingowi. Jeśli się tego nauczymy, to bardzo dużą część tworzyw sztucznych można powtórnie wykorzystać do produkcji różnorodnych produktów.

Przetwarzanie plastiku – jak się odbywa?

Aby efektywne wykorzystać powtórnie plastik, trzeba przede wszystkim go segregować. Wśród plastikowych odpadów wyodrębnia się bardzo różne frakcje, np. plastikowe butelki, nakrętki, foliówki oraz wiele innych, które mogą być ponownie wykorzystane do produkcji, np. opakowań. Dlatego coraz więcej producentów, np. napojów, inwestuje w specjalne urządzenia do recyklingu. Dzięki temu może powtórnie wykorzystać swoje opakowania.

Właściwie wyselekcjonowaną frakcję z pomocą specjalnej maszyny przetwarza się w granulat. To z niego można ponownie wyprodukować nowe butelki PET lub inne produkty. Niestety jakość każdego kolejnego plastiku wyprodukowanego z produktów pochodzących z recyklingu jest coraz słabsza i nie zawsze może on być wykorzystany do produkcji opakowań służących żywności.

Do czego wykorzystuje się zużyty plastik?

Przetwarzanie plastiku tylko wtedy ma sens, gdy można wyprodukować z niego przedmioty, które będą efektownie służyły przez wiele lat. Dlatego produkuje się z niego odzież, meble ogrodowe, doniczki, plastikowe pudełka, kosze, a także wykorzystuje w celach bardziej przemysłowych, np. jako obudowy czy osłony w maszynach i urządzeniach.

Moda na recykling plastiku staje się coraz bardziej popularna i nie brakuje wyjątkowych i oryginalnych pomysłów, co można zrobić z plastikowych butelek lub popularnych foliówek.