Prowadzenie firmy to duże wyzwanie. Na każdym kroku należy liczyć się z różnorodnymi sytuacjami, które nie zawsze da się przewidzieć. Dotyczy to przede wszystkim ciągle zmieniających się przepisów prawnych i rozporządzeń, które nie zawsze w praktyce są ułatwieniem dla przedsiębiorców. Często wręcz zupełnie odwrotnie, są problemem nie do przejścia.
Odpady pod kontrolą państwa
Taka sytuacja miała miejsce kilka miesięcy temu, kiedy wprowadzono nowe przepisy związane z ochroną środowiska. Pojawiła się ewidencja odpadów, która znacznie utrudniła codzienne funkcjonowanie wielu firmom.
Problem dotyczył przede wszystkim mniejszych przedsiębiorców. Ewidencja odpadów powinna być przeprowadzana w systemie BDO. Niestety już na początku okazało się, że system nie działa idealnie, a dokumentów papierowych nie można już wypełniać, tak jak to funkcjonowało wcześniej.
Czy ewidencja odpadów jest konieczna?
Według najnowszych przepisów każdy przedsiębiorca, który w jakikolwiek sposób przetwarza odpady, jest zobowiązany do prowadzenia rejestru i ewidencji.
Przepisy jasno określają zakres czynności, które można prowadzić w obszarze odpadów. Między innymi dotyczy to wytwarzania, transportowania, przekazywania, unieszkodliwiania czy odzyskiwania odpadów. Ewidencja odpadów i rejestrowanie tych czynności ma być formą kontroli, w celu zapewnienia prawidłowego procesu całego zarządzania i gospodarowania odpadami.
Jak to działa w praktyce?
Każda firma ma obowiązek założenia indywidualnego konta w bazie BDO. Należy złożyć stosowne dokumenty, według rozporządzeń. Przedsiębiorstwo otrzymuje dostęp do konta oraz swój kod, który należy każdorazowo umieszczać w dokumentach związanych z ewidencjonowaniem odpadów.
Następnie każde działanie dotyczące odpadów należy ewidencjonować. Ewidencja odpadów musi być prowadzona na bieżąco. Sam przebieg procesu wymusza bieżące działania.
Przykładowo, firma prowadząca działalność budowlaną musi prowadzić karty ewidencji odpadów dla wywozu ziemi i gruzu rozbiórkowego, wywozu wszystkich kontenerów z placu budowy. Dodatkowo każdy kontener musi zawierać odpowiedni rodzaj odpadów, zgodnie z zasadami segregacji.
Kierowca opuszczający plac budowy musi mieć przy sobie prawidłowo wypełnioną kartę odpadów, która jest już zewidencjonowana w systemie. Bez tego nie zostanie on przyjęty w firmie odpierającej odpady. Przed przyjęciem odpadu, firma odbierająca musi też wypełnić dokumenty.