Jak uniknąć rozczarowania przy zakupie węgla?

Materiały, Opał

Wiele osób rozglądających się za węglem w sezonie grzewczym nie wie, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. W efekcie bardzo często nabywają oni opał, który w praktyce okazuje się naprawdę beznadziejny: szybko się spala, pozostawia dużą ilość odpadów bądź też nie zapewnia odpowiedniej ilości ciepła. A tymczasem wystarczy kilka poniższych rad, by wizyta w składzie węgla zakończyła się sukcesem.

Skład węgla – jak wybrać odpowiedni?

Po pierwsze, warto unikać miejsc, które podejmują się względem klientów nieuczciwych praktyk. Tylko jak wiedzieć, które to miejsca?

Pomóc mogą opinie znajomych lub innych klientów – znalezione w internecie. Niestety, wciąż jest bardzo wiele miejsc, które zaniżają wagę dostarczanego klientowi węgla, podczas gdy ten zapłacił za jego większą ilość. Częste jest też polewanie opału wodą, by sztucznie zwiększyć jego wagę.

Po drugie, bardzo ważną kwestią jest zadaszenie, które skład węgla powinien posiadać. Dzięki temu nawet podczas intensywnych opadów deszczu i śniegu opał nie nasiąka wilgocią. Mokry węgiel nie tylko jest o wiele cięższy, ale i o wiele słabiej się pali.

Jaki węgiel wybrać?

Przede wszystkim, trzeba zwrócić uwagę na pochodzenie węgla przy zakupie. Kierowanie się wyłącznie jego ceną jest sporym błędem. W składach węgla nie brakuje bowiem towaru pochodzącego zza wschodniej granicy. Tylko co z tego, jeśli na pierwszy rzut oka jego cena jest wyjątkowo atrakcyjna, a finalnie towar okazuje się wybitnie kiepskiej jakości?

Bez wątpienia najlepszy na rynku węgiel pochodzi z polskich kopalni. Trzeba co prawda przygotować się na nieco większy wydatek, jednak bez wątpienia cechuje się on bardzo wysoką efektywnością: dobrze się spala, nie pozostawia dużej ilości popiołu i dodatkowo zapewnia bardzo duże ilości ciepła.

Klient nie powinien się wahać przed tym, by przy zakupie poprosić właściciela składu węgla o udostępnienie oficjalnej dokumentacji oferowanego na sprzedaż opału. Tylko wtedy zyskuje stuprocentową pewność, że sprzedawany towar na pewno ma takie właściwości, o jakich zapewnia skład węgla.

Podsumowując, kwestia zakupu węgla na zimę to spory wydatek, dlatego z pewnością decyzji tej nie warto podejmować pochopnie. Lepiej dokładnie ją przemyśleć, by wybrać taki węgiel, który nie okaże się porażką.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.