Jak każdy przedmiot nie tylko codziennego użytku, chwytak magnetyczny ma swoje zalety, ale i wady. Może zatem warto – analizując jego właściwości – zwrócić uwagę na choć kilka z nich. Dzięki temu zobrazowanie tego, w jaki sposób będzie można go wykorzystać, stanie się znacznie łatwiejsze i bardziej przewidywalne.
Zalety projektu
Chwytak magnetyczny to proste urządzenie, które – co ciekawe – nie wymaga zastosowania energii elektrycznej. Włączenie chwytaka jest możliwe jedynie wtedy, gdy specjalna rączka zostanie przełożona w odpowiednie położenie. Na tym jednak zalety tego sprzętu się nie kończą, gdyż jego możliwości są znacznie większe.
Kolejną taką zaletą jest możliwość uchwycenia bardzo dużych przedmiotów. W przypadku niektórych chwytaków siła potrzebna do rozerwania takiego wiązania, to równowartość masy wynoszącej około 2 – 3 ton. Biorąc pod uwagę sprzęt, który przecież nie jest zasilany elektrycznie, takie parametry mogą szokować.
Wady projektu
A jednak chwytaki magnetyczne mają też swoje wady. Jedną z nich jest duża podatność na fakturę przenoszonego przedmiotu. Jeśli jest on wykonany z silnie chropowatej stali, to maksymalna nośność chwytaka może być nawet dwukrotnie niższa niż ta, którą wcześniej zadeklarował producent! Rodzi to oczywiste obawy w kontekście bezpieczeństwa!
Poza tym nietrudno odnieść wrażenie, że mechanizm obsługujący chwytak, może tak naprawdę zawieść użytkownika. W takiej sytuacji odłączenie chwytaka nie byłoby możliwe. A jeśli mimo to doszłoby do jego rozłączenia z metalowym przedmiotem, to mogłoby ono wystąpić w najmniej oczekiwanym momencie.
Ogólna ocena
Analizując właściwości techniczne chwytaków magnetycznych można odnieść wrażenie, że jest to sprzęt funkcjonalny i bardzo potrzebny, ale… trochę nieprzewidywalny. Biorąc pod uwagę specyfikę podnoszonych elementów, owa „nieprzewidywalność” może przynieść opłakane skutki dla pracowników.
Mimo to, magnetyczne chwytaki są bardzo często stosowane w zakładach produkcyjnych. I choć jest to konstrukcja dość stara (pewną nowością są magnesy neodymowe), to jednak zachowuje ona maksimum swoich możliwości. Wynika to z faktu, że jest to sprzęt o bardzo prostej budowie, który – w zasadzie – nie ma prawa się zepsuć.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.