Roboty przemysłowe i ich zastosowanie

Maszyny i sprzęt

Hierarchia zastosowania robotów przemysłowych pozostaje niezmienna, choć ich możliwości rosną, a wraz z tym poszerza się spektrum zastosowania. Tradycyjnie największe potrzeby robotyzacji zgłasza sektor motoryzacyjny, a także maszynowy oraz chemiczny i produkujący opakowania. Mimo zawirowań globalnych roboty przemysłowe są w rynkowej fazie wzrostu.

Podstawowe typy robotów

Szybkość i precyzja to najważniejsze cechy, które predysponują roboty do pracy w przemyśle. Montaż, paletyzacja, obsługa maszyn CNC to tylko niektóre z ich zastosowań. Urządzenia tego typu pracują także w środowisku nieprzyjaznym dla pracowników, jak lakierowanie bądź klejenie i smarowanie.

Roboty można rozróżniać na wiele sposobów, jednym z nich jest typ ruchu, jaki może reprezentować maszyna. Najpopularniejsze to roboty przegubowe, których pracującą częścią są ramiona. Pozwalają na wykonywanie prac z zakresu polerowania, klejenia i szlifowania, co wymaga pracy manualnej.

Z kolei do paletyzacji, spawania i cięcia najczęściej wykorzystuje się roboty przemysłowe cylindryczne. Posiadają pionową oś z ramieniem poruszającym się góra-dół oraz chwytak przemieszczający się po poziomym ramieniu.

Roboty mobilne w wewnętrznym transporcie

Do zadań logistycznych wykorzystuje się roboty mobilne. Mogą poruszać się po stałym torze lub przyjąć postać urządzenia autonomicznego. To rozwiązanie jest najbardziej zaawansowane i bazuje na rozbudowanym systemie czujników i kamer. Dzięki ich zastosowaniu transport może omijać przeszkody i analizować trasę na bieżąco.

Autonomiczne roboty pracują zgodnie z wewnętrzną mapą, którą tworzą dzięki skanerom laserowym. Możliwości manewru i omijania przeszkód zapewniają im kamery w przedniej części, natomiast system modułów w postaci pojemników i stelaży służy dobremu umocowaniu przewożonego ładunku.

Roboty do zadań specjalnych

Roboty przemysłowe współpracujące mają zastosowanie w wielu typach prac. Najczęściej sprawdzają się w spawalnictwie, gdzie ograniczając ingerencję ludzi, przyczyniają się do zwiększenie bezpieczeństwa. Odciążają także pracowników w pracy wymagającej stałego skupienia.

Duży wolumen robotów w fabrykach przypada na prace montażowe. Roboty tego typu sprawdzają się w umieszczaniu elementów na płytkach PCB oraz przy montowaniu elementów komputerów osobistych bądź wszelkiego typu urządzeń medycznych i automatycznych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.