Nowe technologie w przemyśle a jego rozwój

Maszyny i sprzęt

Przemysł, by się rozwijać, potrzebuje stale nowych rozwiązań, które pomogą nadążać za tempem zmian na rynku. Od jakiegoś czasu na ustach wszystkich związanych w tą branżą pojawia się termin Przemys 4.0, który jest zbiorem nowoczesnych technologii, przyczyniających się do niezwykłych zmian na tym polu.

Kolejna rewolucja przemysłowa?

Za nami są aż 3 wielkie rewolucje przemysłowe, które przyniosły potężne zmiany w branży. Pierwsza rewolucja wiązała się z takimi zmianami jak zmiana materiałów, na przykład z węgla drzewnego na koks. Druga wielka zmiana miała związek z wprowadzeniem elektryczności i silnika spalinowego, zaś trzecia to wprowadzenie komputerów do użytku przemysłowego. Te zmiany, choć ogromne, były jedynie przedsmakiem Przemysłu 4.0.

To, co do tej pory funkcjonowało w przemyśle, co prawda znacznie odciążyło ludzi i spowodowało wzrost wydajności, jednakże czasy współczesne niosą za sobą o wiele wyższe wymagania.

Dlaczego Przemys 4.0 to rewolucja niezbędna?

Zmiany jakościowe muszą być wprowadzone między innymi ze względu na stale rosnącą konkurencję w obrębie branży przemysłowych. Z tym wiążą się także coraz większe wymagania klientów. Obecnie chodzi nie tylko o zwiększenie efektywności produkcji, ale zaspokojenie pewnych współczesnych oczekiwań, takich jak personalizacja.

Pewne produkty muszą być wytwarzane krótkimi seriami, jedynie na potrzeby specjalnego klienta. Dlatego właśnie cyfryzacja i informatyzacja produkcji muszą stanąć na jak najwyższym poziomie i być używane nie tylko okazyjnie, ale powszechnie. Założeniem Przemysłu 4.0 jest między innymi powstanie inteligentnych fabryk, w których to nie człowiek będzie musiał być odpowiedzialny za pewne procesy, lecz gdzie maszyny autonomicznie będą mogły się porozumiewać i podejmować trafne decyzje.

Postęp informatyczny a przemysł?

Być może dla laików, którzy nie mają nic wspólnego ani z cyfryzacją, ani z przemysłem na poziomie inżynierskim, wydaje się to niemożliwe do zastosowania w praktyce. Jak się okazuje Przemys 4.0 sprawdza się już poza granicami naszego kraju, zaś do nas także wkroczy w najbliższym czasie.

Dzięki temu udział człowieka w samym procesie produkcji zmniejszy się do minimum, a co za tym idzie zwiększy się także wydajność. Inteligentne maszyny nie męczą się, wymagają tylko zaprogramowania i konserwacji od czasu do czasu. Taka zmiana pomoże nam nadążać za całym światem w kwestii rozwiązań przemysłowych i zaspokajać nawet wyrafinowane oczekiwania klientów, oczekujących produktów najwyższej jakości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec