Elementy zawiesi, czyli szekle

Maszyny i sprzęt

Zawiesia do dźwigów i innych maszyn, które służą do podnoszenia i przenoszenia różnego rodzaju ładunków wymagają użycia specjalistycznych komponentów, które pomogą zamocować liny, łańcuchy czy innego rodzaju osprzęt. Służą do tego między innymi szekle. Jakie mają jeszcze zastosowanie i co trzeba o nich wiedzieć?

Zastosowanie i właściwości szekli

Mają one kształt zbliżony do ogniw łańcuchowych, ale z jednej strony posiadają sworzeń, dzięki czemu można je zamocować do innych komponentów. Okrągłe lub podłużne są odlewane lub wykonane ze stali. Służą więc przede wszystkim jako bezpieczny łącznik, ale ich zastosowanie może być znacznie szersze. Między innymi stanowią również wzmocnienie oraz stosowane są jako wymienne ogniwo w łańcuchach.

Wykorzystywane są w bardzo wielu branżach, a przede wszystkim w przemyśle ciężkim do podnoszenia i przenoszenia ładunków o różnych gabarytach. Służą również w branży motoryzacyjnej, budowlanej, żeglarstwie oraz przemyśle maszynowym. Charakter pracy, w której są wykorzystywane, sprawia, że muszą odznaczać się niezwykłą wytrzymałością.

Jakie dostępne są rodzaje szekli?

Te nieduże komponenty rozróżnia się przede wszystkim ze względu na ich kształt. Najpopularniejsze się te o kształcie podłużnym lub okrągłym. Szekle okrągłe ze względu na kształt zbliżony do greckiej litery nazywane są również omega. Innym rodzajem jest szekla widełkowa. Innym rozróżnieniem jest posiadanie zabezpieczenia lub jego brak.

Każdy typ tego rodzaju pomocniczego elementu musi być produkowany zgodnie z normami europejskimi, które dotyczą samego wykonania oraz materiałów użytych do ich produkcji. Tylko wtedy są w pełni bezpieczne oraz wydajne, co przekłada się także na ich wytrzymałość.

Stosowane w trudnych warunkach

Specyfika branż, w których szekle bywają wykorzystywane, sprawiła, że muszą one być bardzo wytrzymałe. Przede wszystkim ich zadaniem jest utrzymanie czasem bardzo ciężkich ładunków. Muszą więc być galwanizowane, aby nie ulegały korozji, a także odporne na ścieranie.

Często pracują w bardzo niekorzystnych warunkach także pogodowych. Są więc odporne na wilgoć, czynniki chemiczne, a także bardzo duże różnice temperatur. Należy zawsze dobrać je zgodnie ze stosowanym obciążeniem.

Szekle dostępne są w ofercie Cecho.pl