Już od kilku dziesięcioleci widzimy olbrzymi postęp technologiczny, który sprawia, że w coraz większej liczbie procesów technologicznych stosuje się różnego rodzaju roboty przemysłowe. I wbrew pozorom nie chodzi o samobieżne maszyny, a zwłaszcza te z wyglądy przypominające człowieka, lecz raczej w maszyny wykonujące określoną, precyzyjną czynność.
Rodzaje robotów przemysłowych
Roboty przemysłowe można sklasyfikować na kilka sposobów. Jedną z metod jest klasyfikacja według jednostki kinematycznej, która może być monolityczna, modułowa lub pośrednia – pseudomodułowa czyli monolityczna, z możliwością wymiany jakiejś części w zależności od potrzeb.
Roboty przemysłowe będą się też dzielić w zależności od możliwości poruszania się na stacjonarne lub mobilne. Wśród robotów stacjonarnych można jeszcze wydzielić kilka grup, charakteryzujących możliwości wykonywania ruchów przez robota, m.in.: roboty przegubowe, cylindryczne, sferyczne czy kartezjańskie. Roboty mobilne to zarówno te poruszające się po stałym torze jazdy (np. szynie), jak i te bardziej autonomiczne.
Gdzie sprawdzają się roboty przemysłowe?
Roboty, w odróżnieniu od ludzi, nie męczą się i mogą pracować 24 godziny na dobę. Przydają się wszędzie tam gdzie można dokładnie określić powtarzalną czynność do wykonania. Właśnie dlatego najbardziej zrobotyzowaną braną jest motoryzacja, w której roboty montują często niemal całe samochody.
Z robotyzacji korzysta również cała branża metalowa, takie maszyny np. doskonale nadają się do spajania i spawania części metalowych. Roboty przemysłowe wykorzystuje się też w przemyśle elektronicznym, to one odpowiedzialne są dzisiaj za przygotowanie wszelkiego rodzaju płyt scalonych. Bardzo popularne jest też ich wykorzystanie w tworzywach sztucznych, meblarstwie, farmacji oraz wielu innych branżach
Jakie korzyści płyną z wykorzystania robotów przemysłowych?
Ostra konkurencja na rynku sprawia, że wykorzystanie robotów przemysłowych to już często nie tylko optymalizacja procesów produkcyjnych, ale wręcz konieczność, jeśli chce się sprostać wymogom stawianym przez rynek. Robotyzacja pozwala nie tylko zmniejszyć koszty, ale także przyspieszyć wiele procesów.
Zastosowanie robotów przemysłowych to też możliwość odciążenia pracowników z najbardziej żmudnych, ciężkich powtarzalnych czynności. Z jednej strony roboty mogą pracować 24 godziny na dobę, a z drugiej, dotychczasowi pracownicy mogą zająć się bardziej złożonymi i odpowiedzialnymi czynnościami.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.