Produkcja palet EPAL w Polsce od dłuższego czasu utrzymuje się na wysokim poziomie. Jest to jedno z najpopularniejszych rodzajów opakowań, które służy głównie do transportu oraz magazynowania różnego rodzaju produktów. Nie każda firma może produkować tego rodzaju nośniki – niezbędne są do tego specjalne uprawnienia.
Co to jest paleta EPAL i jakie standardy musi spełnić?
Nazwą tą określa się palety wyprodukowane według ścisłych norm i przepisów regulowanych przez prawo europejskie. Nad produkcją palet czuwa EPAL, czyli specjalne stowarzyszenie powołane do tego celu. Produkcja palet EPAL Polska podlega więc ścisłym kontrolom, ale dzięki temu otrzymujemy gwarancję, że produkt spełnia normy najwyższej jakości. Produkcję europalety określa norma europejska UNE-EN 13698-1 oraz Kodeks UIC 435. Obejmuje to przede wszystkim wymiary poszczególnych elementów oraz parametry materiałów, które służą do produkcji tego rodzaju palet. Koniecznym wymogiem jest również odpowiednie oznaczenie. W przypadku palety EPAL jest to skrót EPAL na wszystkich wspornikach zewnętrznych, ewentualnie oznaczenia Epal i EUR na przeciwległych wspornikach zewnętrznych skrajnych.
EPAL Polska i wymiary palet
Każdy jeden tego rodzaju nośnik musi posiadać takie same wymiary nie tylko zewnętrzne, ale również każdy pojedynczy element musi spełniać takie same warunki. Najbardziej popularnym modelem palety jest taka o wymiarach 1200 x 800 mm oraz wagą oscylującą w granicach 25 kg. Jako że są to opakowania drewniane, ich waga może nieznacznie ulegać zmianom, ale jest to związane przede wszystkim z faktem, że drzewo absorbuje wilgoć i wodę. Dlatego też drzewo, z którego produkowane są te nośniki, musi podlegać kontrolom i spełniać określone warunki. Nośność tego rodzaju palety to w zależności od sposobu rozłożenia ładunku od 1000 do 1500 kg. Natomiast jej nośność w stanie spoczynku waha się do 4000kg.
EPAL Polska dla ułatwień w logistyce
Nie da się ukryć, że tego rodzaju nośniki o standardowych wymiarach, które mogą być obsługiwane przez wszystkie wózki widłowe, znacznie przyczyniły się do podniesienia standardów wśród firm logistycznych. Przeładunki, magazynowanie i transport odbywa się znacznie szybciej, sprawniej i płynniej, a to gwarantuje mniejsze wydatki, a większe zyski dla inwestorów oraz ostatecznych, detalicznych odbiorców.