Przewóz towarów jest istotną częścią gospodarki. Od wielu lat przewoźnicy i firmy transportowe ułatwiają pakowanie towarów stawiając na standardowej wielkości pojemniki. Ułatwiają one zapakowanie do samochodów czy innych środków transportu – najlepszej jakości pojemniki można łączyć oraz ustawiać w stosy. Specyficzną sytuacją jest przewóz płynów i innych substancji w tym stanie skupienia.
Najbardziej efektywny sposób przewozu
Najbardziej wydajnym i najłatwiejszym sposobem na przewóz płynów jest kontener IBC. Pojemnik IBC zwany także DPPL od słów: duży pojemnik do przewozu luzem, to standardowy kontener w formie plastikowego pojemnika, oplecionego metalowym koszem umieszczony na palecie. Służy on do czasowego przetrzymywania i przewozu płynów, najczęściej chemikaliów lub wody, które nie podlegają specjalistycznym przepisom przewozowym. Ze względu na umieszczenie na standardowej euro-palecie, ibc wymiary są dostosowane do tej wielkości. Pojemnik IBC mieści zatem 1000 litrów, ma wymiary 1 metr szerokości, 1 metr wysokości oraz jeden metr długości. Pozwala to na łatwy przewóz odpowiedniej ilości konkretnej substancji.
Jak wygląda kontener IBC?
IBC wymiary zostały podane powyżej, Warto jednak wziąć pod uwagę, że sam pojemnik wykonany jest z półprzezroczystego materiału przypominającego plastik – polietylenu o wysokiej gęstości HDPE. Z jednej strony pozwala to na wzrokowe kontrolowanie ilości płynu w środku pojemnika, z drugiej strony tworzywo to jest odporne na kontakt z chemikaliami, które mogą być przewożone za jego pomocą. Na przedniej ściance znajduje się skala, zazwyczaj w litrach oraz galonach, jednak zależy to od konkretnego producenta. u podnóża umieszczony jest zawór, który pozwala w łatwy sposób wypuścić przewożone płyny i substancje półpłynne. Zawory mają zastosowane różne technologie – od klasycznych nakrętek, aż do zaworów kulowych.
Gdzie sprawdzi się pojemnik IBC
Kontener IBC znajduje zastosowanie w przewozie i przechowywaniu substancji chemicznych o płynnym stanie skupienia. Dlatego też, jest często wybierany przez przedsiębiorstwa rynku chemicznego. Znajduje on także zastosowanie w budownictwie – przed przyłączem wody na tereny budowy woda bywa przewożona własnie w tego typu pojemniku – jest używana do prac budowlanych czyli na przykład mieszania betonu.