Paletyzacja – kompendium wiedzy

Logistyka

Przy produkcji paletyzacja odgrywa bardzo ważną rolę, ale pomimo tego wiele osób nie ma zielonego pojęcia na czym ona w rzeczywistości polega. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Co warto wiedzieć?

Paletyzacja najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak układanie ładunków na paletach. W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie towary detaliczne układane są na paletach zgodnie z indywidualnymi potrzebami danego klienta.

Sprawna i wydajna paletyzacja jest jednym z najważniejszych procesów logistycznych, dzięki któremu można przygotować towary do transportu lub magazynowania. W profesjonalnych firmach produkcyjnych, paletyzacja odbywa się najczęściej przy użyciu nowoczesnych robotów przemysłowych. Mowa tutaj oczywiście o paletyzerach, dzięki którym można znacząco przyśpieszyć codzienną pracę.

Paletyzery, to wielofunkcyjne maszyny, które można idealnie przystosować praktycznie do dowolnych typów ładunków. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że te same maszyny przemysłowe, można wykorzystać nawet na kilku różnych linii produkcyjnych.

Kiedy warto postawić na paletyzację?

Zastosowanie profesjonalnej paletyzacji jest bardzo opłacalne przede wszystkim wtedy, gdy produkcja wykazuje wysoką wydajność i niezbędne jest zaangażowanie wielu pracowników. Paletyzacja doskonale odnajdzie się także w firmach, gdzie dominuje system zmianowy.

Paletyzacja największą rolę odgrywa przede wszystkim w branży spożywczej, chemicznej, motoryzacyjnej i cukierniczej. Paletyzowane są przede wszystkim ładunki o regularnych kształtach. Mowa tutaj między innymi o kartonach, pudełkach albo workach. Niektóre maszyny przemysłowe oprócz paletyzacji produktów oferują także etykietowanie albo foliowanie.

Jakie są największe zalety paletyzacji?

Największą zaletą paletyzacji jest przede wszystkim wysoka efektywność pakowania poszczególnych ładunków przy dość niskich kosztach eksploatacji. W dużej mierze to właśnie dzięki automatyzacji, można zaoszczędzić nie tylko sporo cennego czasu, ale również można poprawić komfort i bezpieczeństwo pracowników.

Dzięki paletyzacji można usprawnić cały proces pakowani i umiejętnie zabezpieczyć towary tak, aby w 100% wykorzystać cała przestrzeń załadunkową. Dzięki robotyzacji procesu paletyzacji poszczególni pracownicy, mogą skupić się na innych zadaniach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.