Na czym polega konfekcjonowanie towaru?

Logistyka

Pojęcie konfekcja towaru zapewne słyszał każdy. Nie każdy jednak jest w stanie dokładnie powiedzieć, czym jest ten proces, dlaczego się go stosuje, oraz rzecz jasna, dlaczego jest tak ważny. Warto posiąść nieco informacji na ten temat, ponieważ dzięki temu uda się oszczędzić sporo pieniędzy podczas prowadzenia własnego sklepu.

Czym jest konfekcja towaru?

Konfekcjonowanie, to po prostu przygotowywanie towaru. Przygotowywać można go albo do transportu, albo też na sklepie bezpośrednio do sprzedaży. Każde z tych działów podzielić oczywiście można na konkretne zadania, które pozwolą wykonać je nie tylko bezpiecznie, ale też całkowicie skutecznie, co oczywiście przełoży się na zwiększenie zysków ze sprzedaży. Na czym zatem polega konfekcjonowanie w zależności od tego, czy wykonuje się je w celu sprzedaży lub też przewozu?

Konfekcjonowanie towaru do przewozu

Konfekcja towaru w celu jego przewozu opiera się na dwóch założeniach. Po pierwsze musi być efektywna, tzn. umożliwić przewiezienie możliwie największej ilości towaru, lecz także bezpieczna, czyli odpowiednio go zabezpieczyć przed uszkodzeniami.W tym celu towar po pierwsze jest odpowiednio foliowany i zabezpieczany, lecz także umieszczany w jednolitych pudełka, np. kartonach, które pozwalają załadować w samochodzie transportowym większą ich ilość.

Konfekcjonowanie towaru do sprzedaży

Konfekcjonowanie towaru do sprzedaży to zupełnie coś innego niż przygotowywanie go do transportu. Głównie opiera się to na naniesienie na opakowania odpowiedniej informacji, które konieczne są do umożliwienia wystawienia danego towaru na sklep. Wymienić tu można, chociażby naniesienie informacji dotyczących cen lub tez zabezpieczeń antykradzieżowych.To jednak nie koniec, ponieważ w zakres konfekcjonowania towaru wchodzi też przygotowywanie go na promocje, czy też łączenie kilku produktów w jeden pakiet promocyjny i sprzedawanie go razem.

Samodzielnie czy poprzez zewnętrzną firmę?

W przypadku omawiania konfekcjonowania towaru nie sposób pominąć zagadanie dotyczące wyboru pomiędzy realizowaniem konfekcji samodzielnie przez sklep lub wynajęcie do tego zadania zewnętrznej firmy.Nie da się ukryć, że o wiele bardziej opłacalne ekonomicznie i czasowo dla sklepu, jest wynajęcie zewnętrznej firmy. Po pierwsze jest ona wyspecjalizowana w takich zadaniach, co spowoduje, że zostaną one wykonane nie tylko szybciej, ale i z mniejszą ilością błędów. Dodatkowo dzięki temu nie będzie konieczności oddelegowywania zatrudnionych przez sklep pracowników do tego procesu, co mogłoby pogorszyć ogólny wynik sklepu z powodu braków kadrowych.