Konfekcjonowanie towaru jest bardzo ważną usługą w procesie produkcji i dystrybucji produktów. Jest ono istotne, bo źle przeprowadzone może sparaliżować działanie magazynu i producenta. Właśnie dlatego warto powierzać je firmą zewnętrznym, czyli outsourcingować je. Na czym właściwie polega taka usługa? Konfekcjonowanie co to?
Ręcznie lub maszynowo
Konfekcjonowanie towaru nie musi odbywać się wyłącznie ręcznie. Część działań można wykonywać maszynowo. Urządzenia można wykorzystywać do pakowania pojedynczych produktów w zgrzewki i folie. Dzięki temu są łatwiejsze w transporcie i magazynowaniu. Warto też pamiętać, że niektóre sklepy sprzedają produkty właśnie w formie takich gotowych wielopaków lub opakowań zbiorczych. Ich cena jest często bardziej atrakcyjna niż w przypadku pojedynczych sztuk.
Konfekcjonowanie co to?
Konfekcjonowanie obejmuje szereg różnych czynności. Zazwyczaj jednak są one wariacjami na temat sklejania i oklejania towarów. Podstawą jest przygotowywanie zestawów promocyjnych. Przykładem mogą być zestawy dwóch takich samych produktów, towarów komplementarnych lub szeroko pojętych gratisów, które mniej lub bardziej kojarzą się ze sprzedawanym głównym towarem. Oczywiście, stworzony zestaw należy też prawidłowo oznaczyć. W tym celu przykleja się na niego naklejki lub też wsuwa się na niego specjalne opaski informujące o gratisie lub promocji. Zestaw musi też być zaopatrzony odpowiednim kodem kreskowym. Bez niego nie może zostać sprzedany. Tym wszystkim zajmuje się konfekcjonowanie.
Połączone z magazynowaniem
Konfekcjonowanie to tak właściwie przepakowywanie produktów, które bardzo często jest też połączone z magazynowaniem towarów. Zdarza się, że firma, która zajmuje się tym, przy okazji też często wysyła przepakowane i właściwie oklejone produkty prosto do sklepów i hurtowni. Dzięki temu producent nie musi ich ponownie zwozić do swoich magazynów towarów i zajmować się ich dystrybucją. Takie rozwiązanie dobrze się sprawdza, bo pozwala oszczędzać czas, miejsce i pieniądze. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą tworzyć własne zestawy, ale nie mają na to czasu i pomysłu. Konfekcjonowanie można zawsze zlecić zewnętrznej firmie i nie przejmować się jego przebiegiem.