Sposób, w jaki traktujemy naszych pracowników, przekłada się bezpośrednio na jakość pracy przez nich wykonywanej. Z tego powodu, jeśli chcemy, żeby praca było dobrze wykonana, musimy dobrze traktować naszych pracowników.
Wpływ miejsca pracy na osobę
Wiele się teraz słyszy o “miejscach komfortu”, które możemy znaleźć w większych korporacjach. Mają one na celu zapewnienie niezbędnego odpoczynku pracownikom, którzy później mają wrócić w pełni wypoczęci do pracy. Niestety w wielu miejscach, nie można pozwolić sobie na takie rzeczy. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ale zapewnienie jakiejś podstawowej formy relaksu w pracy, może wpłynąć pozytywnie na jej efekty.
Magazynier, który musi pracować 8 godzin bez większej przerwy, pod koniec dnia, będzie popełniał więcej błędów, a do tego, będzie zwyczajnie pracował wolniej. Wykonując działania wymagające planowania np. paletyzacja, stwarza się ryzyko, że podczas ładowania towaru na paletę zapakuje się coś źle. Konsekwencje z tym związane mogą być poważne, chociażby podczas transportu. Dlatego, zapewniając pracownikom jakieś miejsce do odpoczynku, nie zmniejszamy efektywności pracy, tylko ją zwiększamy.
Czym jest zmęczenie chroniczne?
Wielu pracowników zmaga się z chronicznym zmęczeniem. Wynika ono z faktu, że w wielu miejscach, pracownicy pracują nadgodziny i się przemęczają. W konsekwencji przestają jeść, stają się słabi. Przekłada się to później na pracę, gdzie paletyzacja, która kiedyś zajmowała 20 min, teraz z powodu zmęczenia zajmuje 40 min.
Sposobem jak pomóc takim osobom, to zapewnić im miejsce, gdzie będą mogli na chwilę odpocząć. Można też, w ramach piątku albo innego dnia, przynosić dla nich jakieś pączki albo coś podobnego. Spowoduje to, że pracownicy będą bardziej chętni do pracy, ze względu na wdzięczność i chwilę przerwy od pracy na pączka.
Czego nie powinny robić osoby zmęczone?
Jeśli widzimy, że pracownik jest widocznie zmęczony, ale nie może jeszcze wyjść z pracy, bo czeka go jeszcze paletyzacja. Postarajmy się przynajmniej dać mu miejsce, gdzie będzie mógł odpocząć kilka minut, zanim zacznie ładować kolejną paletę.
Zapewnijmy mu zajęcie, które ma niskie prawdopodobieństwo wypadku. Według badań osoba niewyspana, która prowadzi auto, jest bardziej niebezpieczna na ulicy, niż osoba, która jest lekko podbita. Podobne przełożenie ma to w pracy, dlatego powinniśmy się starać zapewnić niewyspanej osobie pracę, przy której nic sobie nie zrobi.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.