Rynek producentów palet w Polsce jest bardzo szeroko rozwinięty. Funkcjonuje na nim tysiące firm, które działając w branży drzewnej swym głównym produktem uczyniły właśnie palety drewniane. Stawia to Polskę na jednym z czołowych w Europie źródeł tych platform.
Uniwersalność palet nie do przecenienia
O zaletach Palety h1 można by się rozpisywać bardzo długo. Choć w Polsce zyskały na popularności dopiero po upadku ustroju komunistycznego, to w krajach zachodniej Europy są obecne od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Uniwersalność ich wykorzystania jest bardzo duża. Z powodzeniem nadają się do składowania towarów w magazynach, ich bezpośredniego przeładunku do środków transportowych, takich jak samochody ciężarowe czy też wagony kolejowe, jak również do bezpośredniej ekspozycji towarów w sklepach, o czym może świadczyć chociażby przykład tak popularnych w naszym kraju sieci dyskontowych.
Nowoczesny produkt na rynku – plastikowe palety
Choć najpopularniejsze i wciąż najczęściej spotykane są palety wykonane z drewna, to na popularności, szczególnie w ostatnich latach, zyskują palety plastikowe. Ten rodzaj palet posiada większość zalet swoich drewnianych odpowiedników. Jest przy tym jednakże wolna również od ich największych wad. Przede wszystkim niezależnie od warunków, w jakich są przechowywane plastikowe palety zawsze zachowują swoją wyjściową wagę, co zostało zresztą ujęte w normach produkcyjnych, które dopuszczają tolerancję wagi dla plastikowych palet w wysokości +/- 2 %. W przypadku palet drewnianych wygląda to zupełnie inaczej – bardzo mocno chłoną one wilgoć, wskutek tego składowanie ich na zewnątrz może doprowadzić do wzrostu wagi netto o nawet kilkadziesiąt procent.
Zepsucie palety drewnianej zazwyczaj oznacza koniec jej użytkowanie i wyrzucenie na śmietnik, skąd trafiają najczęściej do pieców. Plastikowe palety mogą być natomiast poddawane recyklingowi, dzięki czemu odzyskiwany jest materiał wykorzystywany do ich produkcji. Oba rodzaje palet posiadają natomiast swoje ustandaryzowane, honorowane praktycznie na całym świecie wymiary. Podstawowa i najczęściej spotykana paleta ma rozmiar 800 na 1200 mm i wysokość 144 mm. Drugi często spotykany rozmiar to 1000 na 1200 mm. Na rynku istnieje jednakże wiele rozmiarów palet, w tym nietypowych, nieujętych w normach standaryzacyjnych.
Rosnąca z roku na rok sprzedaż palet plastikowych
Warto zauważyć, że sprzedaż palet plastikowych z roku na rok rośnie. Dzieje się tak m.in. dzięki rozwojowi trendu korzystania z produktów ekologicznych, przeznaczonych do wielokrotnego użytku, a przy tym możliwych do ponownego wykorzystania surowcowego po okresie ich eksploatacji. Plastikowe palety pod tym względem zdecydowanie górują nad swoimi drewnianymi kuzynkami, toteż można z całą stanowczością stwierdzić, że ich udział w rynku będzie z roku na rok się zwiększał.