Prawo budowlane opisuje szczegółowe wymogi co do wyposażenia różnych rodzajów obiektów. Można je rozróżnić na budynki przeznaczone do użytku prywatnego oraz obiekty użyteczności publicznej. W tych ostatnich istnieje obowiązek zainstalowania dodatkowych źródeł, takich jak oświetlenie awaryjne.
Co kryje się pod pojęciem oświetlenia awaryjnego?
Tego rodzaju instalacja świetlna jest montowana dodatkowo, oprócz podstawowej sieci elektrycznej, którą włącza się w sposób manualny. Oświetlenie awaryjne nie posiada żadnych włączników ani gniazdek, za to jest wyposażone w czujniki, które sterują jego działaniem.
Oświetlenie tego rodzaju jest niezależne od głównej instalacji elektrycznej i posiada swoje autonomiczne źródło zasilania, które jest w stanie przekazywać energię elektryczną w przypadku awarii. Dlatego oświetlenie typu awaryjnego zawsze działa w sposób niezakłócony.
Dlaczego instalacja oświetlenia awaryjnego jest ważna?
W obiektach, gdzie przewija się duża liczba osób, muszą być wytyczone drogi ewakuacyjne, ratownicze oraz pożarowe. Wszystkie takie ciągi powinny być wyposażone w autonomiczne oświetlenie na wypadek awarii. Takie są przepisy prawa budowlanego dla publicznych budynków.
Instalacja świetlna awaryjna ma za zadanie umożliwić sprawną ewakuację przebywających w budynku osób, bez względu na porę dnia. W przypadku wyłączenia głównego zasilania w energię elektryczną to właśnie system awaryjnych świateł taką funkcję pełni.
Gdzie instalacja dodatkowego oświetlenia awaryjnego jest konieczna?
Tego rodzaju instalacja jest zakładana wszędzie tam, gdzie z reguły przebywa spora liczba osób lub jest ich duża przepustowość. I nie ma tu znaczenia, jaka jest powierzchnia pomieszczeń. Zarówno w dużych pomieszczeniach, jak i w małych oraz korytarzach, awaryjne światła są konieczne.
Do obiektów użyteczności publicznej można zaliczyć budynki handlowe, rekreacyjne, gastronomiczne, sportowe, kulturalne i wiele innych, gdzie osoby przebywające muszą mieć możliwość sprawnej i bezpiecznej ewakuacji.