Oznaczenie literowe EPAL to zastrzeżony znak towarowy, który należy
do European Pallet Association. Umieszczany na każdej wyprodukowanej palecie jest gwarancją tego, że ten popularny nośnik służący magazynowaniu i transportowaniu różnorodnych artykułów jest wysokiej jakości produktem spełniającym europejskie standardy.
EPAL Polska produkcja
Produkcja palet EPAL odbywa się na całym świecie, a Polska znajduje się w zdecydowanej czołówce. Wyżej w rankingu znajdują się tylko Niemcy. Polska przoduje również w liczbie napraw, co świadczy o tym, że przedsiębiorcy wolą zainwestować w naprawę niż nabyć nowy tego typu nośnik. Trzeba pamiętać o tym, że produkcja palet może odbywać się tylko przez firmy, którym udało się uzyskać specjalne certyfikaty. To samo dotyczy również napraw. Paleta, która została naprawiona przez innego producenta nie posiadającego certyfikatu, traci miano palety EPAL. Jest to szczególnie ważne, ponieważ te drewniane nośniki z podrobionym znakiem zastrzeżonym zwykle nie spełniają norm jakościowych, a to jest odczuwalne w całym łańcuchu dostaw.
Normalizacja palety
W 1950 roku szwedzki koncern zaczął wprowadzać w życie standardowe wymiary dla wszystkich tego typu nośników. Założenie było jedno – aby mogły być obsługiwane przez wszystkie wózki widłowe. Miało to znacznie ułatwić cały proces logistyczny i tak też się stało. Standardowe wymiary dla wszystkich palet znacznie usprawniły łańcuch dostaw. Każdy przeładunek odbywa się dużo sprawniej i szybciej. Od tego czasu produkcja palet EPAL odbywa się według ściśle określonych norm konstrukcyjnych. Jakiekolwiek odstępstwo od tych przepisów generuje duże niedogodności, dlatego produkcja palet odbywa się pod uważną kontrolą.
Wymiary i jakość materiału
Najważniejszymi komponentami są wymiary, waga oraz jakość materiału. Standardowa paleta epal polska ma wymiary 800×1200 mm i nosi oznaczenie EPAL1. Musi spełniać wszystkie wymagania określone w Karcie UIC 435-2, są to m.in. odpowiednie drewno, wymiar i właściwa konstrukcja, odpowiednie oznaczenia oraz brak dyskwalifikujących uszkodzeń. Nawet takie najmniejsze komponenty, jak gwoździe i wkręty są ściśle określone i muszą pochodzić od certyfikowanych dostawców. Na tym buduje się jakość europalet.